Masz pytania? Zadzwoń Zadzwoń do nas +48531944475 Napisz Napisz do nasbiuro@vintagewall.pl

Darmowa dostawa już od 3000 zł.

Zadzwoń do nasMasz pytania?
+48531944475

Koszyk
do kasy suma: 0,00 zł

CO NAS WYRÓŻNIA?

PRODUKT PRZYJAZNY ŚRODOWISKU

PRODUKT
PRZYJAZNY
ŚRODOWISKU

HANDMADE

HANDMADE

PRODUKT O WALORACH HISTORYCZNYCH

PRODUKT O
WALORACH
HISTORYCZNYCH

NAJLEPSZA JAKOŚĆ

NAJLEPSZA
JAKOŚĆ

WSZECHSTRONNE ZASTOSOWANIE

WSZECHSTRONNE
ZASTOSOWANIE

ŁATWOŚĆ MONTAŻU

ŁATWOŚĆ
MONTAŻU

Jak położyć cegłę na ścianie? 0
Jak położyć cegłę na ścianie?

Ponad stuletnia cegiełka na ścianie tworzy niesamowity klimat, prawda? Najlepsze jest to, że nie musisz od razu przerabiać całego wystroju mieszkania na styl retro, aby cieszyć się wyjątkową dekoracją. Ba! Nie musisz nawet układać całych cegieł na wybranej ścianie w salonie, sypialni lub kuchni.

Wystarczy, że wybierzesz jeden z topowych modeli płytek ceglanych z naturalnej, ręcznie wytwarzanej cegły, dostępnych w sklepie VintageWall.pl. Wykorzystując zdolności manualne, trochę kleju i fugi ułożysz na ścianie wzór, który przekroczy Twoje najśmielsze oczekiwania. Sprawdź, jak położyć płytki ceglane na ścianie!

Układanie cegły na ścianie – wybierz wzór, narzędzia i podłoże

Układanie płytek ze starej cegły to proces, który pójdzie gładko, jeśli będziesz trzymać się parametrów technicznych i odpowiednio przygotujesz sobie wzór płytek, narzędzia oraz podłoże do pracy.

W ofercie VINTAGE WALL znajdziesz płytki w kilku modnych wzorach:

  • Lico Klasyczne – Silesia, Varmia, Podlaska,
  • Vintage – Silesia, Varmia, Podlaska,
  • Modern Loft – Desert, Classic, Burn,
  • Retro

Weź pod uwagę wysokość cegły i wagę całej konstrukcji. Licówki są dość ciężkie – ważą ok. 20-30 kg/m2. Oprócz wymiarowania i zamówienia odpowiedniej ilości płytek, niezbędne będzie odpowiednie zabezpieczenie ściany. Warto obić jej szkielet płytami OSB drewnopochodnymi i wzmocnić je dodatkowo klejem zbrojonym siatką. Decydując się na układanie cegły na ścianie z kominkiem, najlepiej zabezpieczyć ją płytą gipsowo-włóknową.

Układanie cegły na ścianie krok po kroku

W kilku punktach opisaliśmy najważniejsze etapy układania płytek ceglanych tak, aby efekt robił olśniewające wrażenie. Sprawdź, jak kłaść cegłę na ścianę krok po kroku.

1. Przygotowanie podłoża, czyli oczyszczanie, gruntowanie i dzielenie ściany

Zanim zaczniesz układanie cegły na ścianie, oczyść ją z wszelkich zabrudzeń, które osłabiają przyczepność zaprawy klejowej. Klej do płytek nie lubi zwłaszcza: tłuszczu, kurzu i resztek starego kleju do tapet.

Teraz czas na gruntowanie. Przygotuj środek gruntujący, wymieszaj go dokładnie i rozprowadź pędzlem równomiernie na całej powierzchni czystej ściany. Jeśli jest bardzo chłonna, nałóż jeszcze jedną warstwę gruntu.

Poczekaj aż grunt wyschnie i możesz przejść do dzielenia ściany. Jeśli wiesz, jak kłaść kafelki na ścianie, z licówkami pójdzie Ci znacznie szybciej! Ścianę podziel na poziome pasy o wysokości 7-8,5 cm. Wynika to z wysokości płytki (6-7,5 cm), powiększonej o 1-centymetrową fugę.

Zacznij rysowanie siatki od góry, jeśli płytki ceglane mają sięgać aż do sufitu. Polecamy również zacząć klejenie płytek od góry, dzięki czemu w przypadku docinek, znajdą się one u dołu ściany i będę znacznie mniej widoczne.

2. Rodzaje wiązań murarskich, czyli klejenie płytek

Najprostszym sposobem na to, jak układać płytki cegiełki jest odwzorowanie na ścianie jednego z kilku rodzajów wiązań murarskich. Jeśli zastanawiasz się, jak rozmierzyć płytki, na podłodze w bezpieczny sposób możesz przećwiczyć ich układ na sucho!

Wyróżniamy wiązania murarskie:

  • wozówkowe,
  • blokowe,
  • krzyżowe,
  • amerykańskie,
  • płytkowe,
  • dzikie,
  • kowadełkowe,
  • główkowe,
  • flamandzkie,
  • francuskie,
  • holenderskie

Teraz możesz zacząć przyklejać płytki elastyczną zaprawą klejową o małym lub zerowym spływie. Klej nanieś na ścianę i płytkę za pomocą packi grzebieniowej, a potem dociśnij cegiełkę do ściany.

Zadbasz w ten sposób nie tylko o dobre wiązanie, ale przede wszystkim o wypoziomowanie nierówności, które wynikają z różnic w grubości płytek. To przecież ponad stuletni materiał. Nadmiar kleju usuń zanim wyschnie. Zabrudzenia na płytkach usuniesz zaś szczotką ryżową, gdy klej zupełnie wyschnie.

3. Wykończenie, czyli cegła z fugą. Jak kłaść fugę?

Poczekaj 1-2 dni, aż klej do płytek wyschnie i możesz przejść do fugowania. Najpierw starannie zmocz płytki, dzięki czemu brudna woda z fugi nie będzie w nie wsiąkać.

Jak kłaść fugę? Fugowanie można wykonać kilkoma metodami, zaczynając od szczelin poziomych. Przydadzą Ci się odpowiednio: rękaw do fugowania, pistolet lub specjalna paca i fugownik.

Fuga może być zagłębiona (efekt trójwymiarowy) lub nałożona równo z płytkami. Pewnie zastanawiasz się, czy można kłaść fugę na fugę? Proces jej czyszczenia i nakładania nowej warstwy, gdy z czasem dojdzie do jej uszkodzenia, niczym nie różni się od uzupełniania fug w tradycyjnych płytkach.

Układanie cegiełki na ścianie wieńczy impregnacja (po całkowitym wyschnięciu ściany, od kilku do 14 dni – w zależności od temperatury w pomieszczeniu). Specjalny środek zabezpieczy płytki przed zabrudzeniami i przebarwieniami, podkreślając ich naturalne piękno.

Układanie cegły na ścianie z VINTAGE WALL to wzór na ścianę, jak z bajki!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl