Masz pytania? Zadzwoń Zadzwoń do nas +48531944475 Napisz Napisz do nasbiuro@vintagewall.pl

Darmowa dostawa już od 3000 zł.

Zadzwoń do nasMasz pytania?
+48531944475

Koszyk
do kasy suma: 0,00 zł
SELECT LANGUAGE
 
Instrukcja montażu

    Gwarancja Jakości

PRZYGOTOWALIŚMY DLA CIEBIE KRÓTKI PRZEWODNIK MONTAŻU NASZYCH PŁYTEK VINTAGE WALL!

NASZE PŁYTKI SĄ
NIEZWYKLE PROSTE W MONTAŻU

VintageWall

 

JAK WYKONAĆ ŚCIANĘ Z PŁYTEK CEGLANYCH?

Niewątpliwą zaletą naszych płytek VINTAGE WALL jest fakt, że można je położyć na dowolnej ścianie, wykonanej w dowolnej technologii. Montaż jest niezwykle prosty, wręcz intuicyjny. Możemy być pewni, że poszczególne elementy będą do siebie idealnie pasować.

Na każdy 1 m2 potrzeba około 52 płytek ceglanych,przy uwzględnieniu maksymalnie 1cm fugi.

 

 

Oczyszczanie ściany

OCZYSZCZENIE ŚCIANY

Przed przystąpieniem do klejenia płytek VINTAGE WALL ścianę należy starannie oczyścić. Wszelkie zabrudzenia, takie jak tłuszcz, kurz, resztki starego kleju, czy też tapety osłabiają przyczepność zaprawy klejowej. Trzeba pamiętać, że płytki ważą 20-30 kg/m2, więc są dosyć ciężkie. W zależności od wymiaru pokrytej nimi powierzchni musimy więc odpowiednio przygotować nośne podłoże. Jeżeli wykończamy nimi ścianę szkieletową, warto obić szkielet płytami OSB drewnopochodnymi. Dodatkowo należy wzmocnić je klejem zbrojonym siatką a następnie dopiero do tak przygotowanego podłoża przykleja się płytki. Do obudowy kominka też lepiej użyć płyty gipsowo-włóknowej lub cementowej. Jeśli do wykończenia ściany stosujemy zwykłą płytę g-k, to aby jej powierzchnia była mocniejsza, warto ułożyć ją w dwóch warstwach. Płytę g-k trzeba też zawsze dokładnie zagruntować, by zwiększyć przyczepność kleju.

Gruntowanie ściany

GRUNTOWANIE ŚCIANY

Aby płytki ceglane odpowiednio trwale trzymały się powierzchni, do której będą mocowane, należy odpowiednio przygotować podłoże. Niezbędne więc będzie gruntowanie ściany, do której będziemy kleić płytki. Przed przystąpieniem do montażu płytek należy dokładnie wymieszać środek gruntujący po uprzednim przelaniu go do naczynia. Po przygotowaniu preparatu, nakładamy go pędzlem równomiernie na całą powierzchnię, na którą będą przyklejane płytki ceglane. Jeśli mamy do czynienia z bardzo chłonną powierzchnią należy powtórzyć tę czynność w celu zapewnienia odpowiedniej trwałości. Jeżeli planujecie Państwo przykleić płytki na dużej powierzchni,
można skorzystać ze spryskiwacza dla zaoszczędzenia czasu. Dzięki temu grunt zostanie szybko i efektywnie nałożony na powierzchnię przygotowywaną do klejenia.

Dzielenie ściany

DZIELENIE ŚCIANY

Ścianę dzielimy na poziome pasy o wysokości 7 – 8,5 cm, co wynika z wysokości płytki (6-7,5 cm) powiększonej o 1 centymetrową fugę. Jeżeli płytki mają dochodzić do sufitu, łatwiej będzie, jeśli siatkę narysujemy, zaczynając od góry. Również klejenie płytek zaczynamy od góry ściany. Nie zaburzy to efektu wizualnego całego wykończenia, ponieważ w razie konieczności wykonania docinek płytek ceglanych, będą one znajdowały się przy podłodze i będą mniej widoczne.

Klejenie ściany

KLEJENIE

Po naniesieniu odpowiedniej siatki na ścianie, która wyznaczać nam będzie miejsce klejenia, a także po odpowiednim zagruntowaniu, możemy zacząć przyklejać płytki. Co niezwykle istotne - do klejenia płytek możemy przystąpić dopiero kiedy ściana jest całkowicie sucha. Ma to duże znaczenie, ponieważ w przeciwnym razie istnieje ryzyko nie utrzymania płytki przy powierzchni przez warstwę kleju. Płytki przykleja się do podłoża elastyczną zaprawą klejową o małym lub zerowym spływie. Klej nanosimy za pomocą packi grzebieniowej na ścianę i na płytkę, a następnie dokładnie dociskamy płytkę do ściany. W taki sposób można wypoziomować wszystkie nierówności i różnice grubości płytek ceglanych. Należy pamiętać, że materiał ma ponad sto lat i nie jest idealnie równy ze względu na technologię wytwarzania w ówczesnych czasach (płytki ręcznie formowane). Nadmiar kleju usuwamy zanim wyschnie. Jeśli płytki są zabrudzone klejem należy odczekać, aż klej zwiąże płytki ze ścianą, po czym oczyścić je z zabrudzeń. Oczyszczamy je papierem ściernym.

 

16 SPOSOBÓW
WIĄZAŃ MURARSKICH

Wiązanie wozówkowe Wiązanie blokowe Wiązanie krzyzowe Wiązanie wozowkowe Wiązanie amerykanskie Wiązanie blokowe Wiązanie plytkowe Wiązanie dzikie Wiązanie kowadelkowe Wiązanie flamandzkie Wiązanie blokowe Wiązanie francuskie Wiązanie glowkowe Wiązanie wozowkowe Wiązanie holenderskie Wiązanie amerykanskie

Wybierz styl

Teraz możemy przystąpić do kolejnego etapu, przy czym mamy dwie możliwości.
Albo najpierw impregnujemy płytki, a potem fugujemy, albo rozpoczynamy od fugowania, a impregnacji dokonujemy na końcu.

 

VintageWall

 

WERSJA I

Impregnacja

IMPREGNACJA

Impregnację płytek rozpoczynamy po całkowitym ich wyschnięciu (płytki ceglane schną ok. 1mm/dobę). Impregnaty są nieprzepuszczalne dla wody. Jeśli zostanie zaimpregnowana mokra lub wilgotna ściana, nastąpi zatrzymanie wilgoci w płytkach co może objawiać się w postaci białych plam.Do impregnowania polecamy produkty na bazie wosku, które są w 95% biodegradowalne, a więc nieszkodliwe dla środowiska. W zależności od tego, jaki efekt końcowy chcecie Państwo uzyskać, zalecamy:

  • Imperguard - jest to impregnat niewidoczny - gwarantuje ochronę przed wodą i ochronę przed pyleniem
  • ProtectGuard  - również niewidoczny - daje ochronę przed wodą, zabrudzeniami, plamami i graffiti, powierzchnia nie zmienia koloru po impregnacji; zalecany szczególnie do kuchni,
  • ProtectGuard Wet Look Mat / Pół-połysk - Wodo- i olejoodporny akrylowy środek do ochrony materiałów porowatych, nadający mokry półpołysk. ProtectGuard WL Pół-Połysk to impregnat tworzący efekt „mokrego” pół-połysku do zabezpieczenia materiałów porowatych takich jak Stara Cegła na podłogę lub ścianę, nadający im trwały efekt „mokrego” pół-połysku. Uzyskujemy pogłębienie koloru płytek ceglanych. W połączeniu z ProtectGuard - jako podkład - powstaje wyjątkowo mocna ochrona przed plamami, to jest idealnie rozwiązanie do miejsc narażonych na dużą wilgoć i zabrudzenia.

Impregnat należy nakładać do maksymalnego nasycenia powierzchni za pomącą pędzla (nadmiar produktu rozprowadzić po powierzchni). Stosować w temperaturze powyżej 10-30 stopni C. SUSZYĆ MIN. : 24 H PRZED FUGOWANIEM. Nie zalecamy stosowania preparatów na bazie silikonów, ponieważ zaimpregnowane tychże impregnatów powoduje, że płytki często nienaturalnie się błyszczą, a ich powierzchnia jest bardziej podatna na rysowanie.

Fugowanie

FUGOWANIE

Zaimpregnowane płytki są zabezpieczone przed zabrudzeniem podczas fugowania. Zalecenia związane z fugowaniem znajdziecie Państwo w dalszej części instrukcji.

 

VintageWall

 

WERSJA II

Fugowanie

FUGOWANIE

Po przyklejeniu płytek na ścianę czekamy 1-2 dni, a następne starannie moczymy płytki, co zapewni, że brudna woda z fugi nie będzie w nie wsiąkać. Fugowanie można wykonać kilkoma metodami: za pomocą rękawa do fugowania, pistoletu, specjalnej pacy i fugownika. Jeżeli ściana ma wyglądać naturalnie, między płytkami najlepiej zachować 8-15 milimetrowe spoiny, takie jak w prawdziwym starym murze. Fuga może być wgłębiona lub nałożona równo z płytkami. W pomieszczeniach nie jest konieczne wypełnianie spoiny do powierzchni lica płytki, tak jak zalecane jest to na zewnątrz, ponieważ zapobiega to wnikaniu wilgoci w mur. Cofnięta spoina sprawi, że ściana będzie wyglądać trójwymiarowo. Można też układać płytki z zastosowaniem węższych spoin. Jest to jednak trudne ze względu na to, że mają one czasami kilkumilimetrowe różnice w wymiarach. Jeśli chcecie Państwo uzyskać fugę wyglądającą naturalnie, zalecamy użycie VINTAGE FUGI. 

czyszczenie

CZYSZCZENIE

Podczas układania i fugowania płytek łatwo o drobne zabrudzenia ich powierzchni. Po całkowitym wyschnięciu fug warto oczyścić ceglaną ścianę za pomocą szczotki ryżowej. Szorstkie włosie zapewni usunięcie pozostałości zabrudzeń, a jednocześnie nie porysuje powierzchni płytek.

Impregnacja

IMPREGNACJA


Impregnowanie płytek rozpoczynamy po całkowitym wyschnięciu ściany (od kilku do 14 dni w zależności od temperatury w pomieszczeniu). Jeśli doszłoby do zaimpregnujey mokrą lub wilgotną ścianę, wilgoć spod impregnatu nie będzie mogła się wydostać i pozostanie na płytkach w postaci białych plam. Ścianę z płytek można również malować różnymi kolorami farb emulsyjnych.By zapewnić kompozycji trwałość i odporność na zabrudzenia, warto płytki zaimpregnować

odpowiednim preparatem. Czynność tę wykonujemy po około dwóch tygodniach od zakończenia schnięcia fug. Oczywiście najpierw odkurzamy całą ścianę. Następnie pędzelkiem nakładamy impregnat. Dla najlepszego efektu zaleca się stosowanie podwójnej warstwy, przy czym drugą warstwę nakładamy po 24 godzinach od zakończenia nakładania pierwszej.

 

 Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku instruktażowego: 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl