Stara cegła ma swój niepowtarzalny urok. Odpowiada za bardzo oryginalny wystrój wnętrz i nadaje im wyjątkowego charakteru. Nikogo więc nie powinno specjalnie dziwić, że wiele osób stara się ją odrestaurować. Inni z kolei kupują w sklepach produkty, które imitują jej wygląd. Cegłę należy jednak odpowiednio zabezpieczyć. Zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Jak to zrobić prawidłowo?
Spis treści:
- Stara cegła - powrót do przeszłości
- Czym jest impregnacja cegły?
- Czy impregnacja starej cegły jest ważna?
- Czyszczenie cegły przed impregnacją
- Jak dokonać impregnacji cegły?
- Na co powinniśmy zwrócić uwagę impregnując cegłę?
Stara cegła czyli powrót do przeszłości
Zanim zaczęły powstawać budynki z betonu, ich podstawowym budulcem była czerwona cegła. Nadawała wszystkim budowlom ciekawego charakteru, który od niedawna odkrywamy na nowo. Ci, którzy mogą, odrestaurowują wykonane z niej mury. Inni z kolei, kupują gotowe płytki ceglane, aby nadać swoim wnętrzom nietypowego designu. Jeszcze inni skupują stare cegły z rozbiórek i samodzielnie przerabiają je na płytki tak, aby ozdobić nimi ścianę w salonie czy w kuchni.
Jednak cegłę stosuje się nie tylko wewnątrz budynków, ale także jako materiał układany na fasadach domów. W wielu przypadkach są one albo z niej wykonane, albo nią przyozdobione. Najczęściej jednak, do ozdabiania, nie używa się oryginalnej, czerwonej cegły, ale klinkieru lub płyt klinkierowych.
Stara cegła na ścianie robi oczywiście dużo większe wrażenie niż produkty, które ją imitują (zwłaszcza, jeśli są słabej jakości). Ściany obłożone uzyskanymi z niej płytkami nadają wnętrzom oryginalnego, industrialnego lub rustykalnego charakteru, które są ostatnio bardzo modne. Jednak, aby stara cegła służyła nam przez lata, cieszyła oko nienagannym wyglądem oraz była trwała, musimy zadbać o nią w sposób szczególny. A jak to zrobić? Poprzez wyczyszczenie i impregnację cegły.
Czym jest impregnacja?
Impregnowanie to czynność polegająca na nanoszeniu odpowiedniego preparatu na powierzchnię cegły. Jego zadaniem jest "wchodzenie" w jej strukturę, dzięki czemu na jej powierzchni tworzy się powłoka ochronna. Pozwala ona zabezpieczyć cegłę przez czynnikami zewnętrznymi, dostawaniem się brudu czy też przed osadzaniem się zanieczyszczeń. Pełni więc funkcję ochronną, ale i jednocześnie ułatwia usuwanie nowych zabrudzeń.
Dlaczego impregnacja starej cegły jest istotna?
Cegła jest materiałem odpornym na warunki środowiskowe. Jednak nie oznacza to, że można zaniechać jej impregnacji. Dotyczy to zarówno cegły wewnątrz domu, jak i tej na zewnątrz. Ta zewnętrzna, która często tworzy ścianę domu, podlega działaniu zmiennych temperatur, warunków atmosferycznych oraz działaniu wilgoci i promieni UV. Ta w domu nie jest co prawda narażona na wahania temperatury, ale za to brudzi się oraz osadza się na niej tłuszcz. Dodatkowo, jeśli nie będzie odpowiednio chroniona, zacznie absorbować różne zanieczyszczenia, które trwale zmienią kolor cegły lub sprawią, że zaczną pojawiać się na niej plamy. A przecież w domu łatwo coś wylać i zachlapać ścianę.
Właśnie dlatego należy zabezpieczyć cegłę - aby chronić ją przed zanieczyszczeniami. Ale nie tylko. Działanie to polega na utworzeniu na jej powierzchni warstwy hydrofobowej (po której swobodnie spływa woda) oraz warstwy samoczyszczącej. Czym ona jest? Jest to gładka, śliska warstwa, z której, przy użyciu wody, bardzo łatwo można usunąć zanieczyszczenia. Dodatkowo na rynku oferowane są impregnaty, które doskonale chronią przed powstawaniem tłustych zabrudzeń.
Zacznijmy od czyszczenia
Zanim położymy na cegle impregnat, musimy ją najpierw dokładnie oczyścić. Dotyczy to przede wszystkim tych płytek, które są świeżo położone. W takiej sytuacji musimy usunąć zaprawę, tynk, pyły i osady, którymi mogła pokryć się i pobrudzić podczas jej układania na ścianie. Zapylenia pomoże nam pozbyć się odkurzacz. Usuwanie zanieczyszczeń wykonujemy natomiast na sucho, używając twardej szczotki (na początku z ostrym włosiem a po usunięciu większych zanieczyszczeń nieco miększej, najlepiej ryżowej). Możemy też użyć gąbki i szmatki, które pozwolą dobrze wyczyścić płytki ze starej cegły. Oczywiście musi być ona wyczyszczona we wszystkich zakamarkach i szczelinach. Pamiętajmy, że czyszczenie musi obejmować wypełnienie szczelin pomiędzy płytkami z cegły.
Pamiętajmy też o jednej zasadzie - jeśli cegła posiada stare zanieczyszczenia to:
- te organiczne - usuwamy środkami alkalicznymi,
- poremontowe - kwasami organicznymi.
Na koniec warto spłukać wszystko wodą i poczekać aż wyschnie.
Jeśli z kolei chcemy odnowić i zaimpregnować cegłę będącą elewacją naszego domu, możemy użyć myjki ciśnieniowej a następnie wyszorować ścianę.
Jak dokonać impregnacji cegły?
Impregnowanie polega na nanoszeniu impregnatu na ścianę z cegły. Używamy do tego wałka lub pędzla. Ponieważ cegła nie ma gładkiej struktury, pędzel pomoże nam dotrzeć w trudniej dostępne miejsca, zakamarki i nierówności. Do dużych powierzchni możemy użyć metody natryskowej. Zwróćmy uwagę, aby impregnat dostał się w każdą szczelinę i zakamarek. Poleca się wykonanie tej czynności dwa razy. Pamiętajmy jednak, że niektóre impregnaty zmieniają kolor powierzchni, na którą są nanoszone. Oznacza to, że jeśli w danym miejscu nałożymy zbyt dużo warstw środka zabezpieczającego, będzie się ono kolorystycznie odróżniać od reszty. Niektóre impregnaty wymagają nałożenia nawet 3. warstw.
Na co zwrócić uwagę impregnując cegłę?
Do wykonania tej czynności potrzebne nam będą odpowiednie preparaty. Inne, jeśli chcemy chronić ścianę zewnętrzną (np. przeprowadzić jej renowację) a jeszcze inne, gdy cegła znajduje się wewnątrz pomieszczeń. Ważne jest, abyśmy zabezpieczali nie tylko cegłę, ale także i fugi. Impregnat ma za zadanie, jak już pisaliśmy, ograniczyć chłonięcie wilgoci. Jednakże cegła musi "oddychać". Oznacza to, że impregnat nie może całkowicie odizolować jej od środowiska zewnętrznego. Musi on wnikać w strukturę, ale jednocześnie być przepuszczalny dla powietrza.
Weźmy też pod uwagę, że różne impregnaty do cegły mają różne przeznaczenie. Niektóre mogą na przykład zmieniać kolor. Inne nabłyszczać lub powodować matowienie powierzchni. Jeszcze inne będę nadawać efekt polakierowania lub mokrej cegły. Mogą też wzmacniać kolor. Dlatego impregnaty wybierajmy rozsądnie. W przypadku starej cegły powinniśmy koniecznie sięgnąć po środki z dodatkowym utwardzaczem, przeznaczonym właśnie do murów z minionych lat. Zwiększy to ich trwałość.